- Komerční sdělení -aktuálně

Ambasádu USA pobouřilo přirovnání Sorose k Hitlerovi

Americká ambasáda v Budapešti v pondělí rázně odsoudila článek, ve kterém komisař maďarské vlády pro kulturu Szilárd Demeter přirovnal amerického finančníka a filantropa maďarského původu George Sorose k Adolfu Hitlerovi a německým nacistům.

Informovala o tom agentura AP.

Ambasáda se na sociální síti Twitter ostře vymezila vůči přirovnávání aktuální diskuse členských států Evropské Unie o principech právního státu s „hrůzostrašným vražděním milionů lidí během holocaustu“.

Szilárd Demeter, který je zároveň i ředitelem budapešťského Petőfiho literárního muzea, ve sporném článku popisuje Sorose jako „liberálního führera, jehož jeho liber-Árijská armáda zbožňuje více než nacistická armáda Hitlera“.

Článek v sobotu zveřejnil provládní zpravodajský portál Origo.hu. Věnoval se aktuálnímu sporu zemí EU s Polskem a Maďarskem, které vetovaly dohodu o rozpočtu Unie a také plán obnovy v hodnotě 750 miliard eur.

Důvodem tohoto roku bylo to, že se EU podařilo prosadit nový právní mechanismus o provázanosti čerpání eurofondů s dodržováním zásad právního státu, s čím důrazně nesouhlasili Varšava a Budapešť.

Evropská komise zároveň vůči Polsku a Maďarsku vede právní řízení, a to právě kvůli porušování právního státu, což Demeter ve svém článku přirovnal k pronásledování Židů nacisty.

Samotný Demeter článek v neděli stáhl poté, co v Maďarsku vyvolal mohutnou vlnu kritiky, a to i ze strany maďarských židovských organizací.

Více než 12 000 lidí – včetně mnoha osobností maďarského společenského života dosud podepsalo petici požadující jeho odstoupení z funkce.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena