- Komerční sdělení -aktuálně

Dentální hygiena je velmi důležitá. Víte proč?

Každý den se v našich ústech tvoří bakterie, které mnohdy mohou nadělat pořádnou paseku. Myslete na to, že chrup máme jenom jeden a je zapotřebí mu věnovat každodenní péči.

Dentální hygienu potřebuje každý

Čistíte si dvakrát denně zuby a myslíte si, že to stačí? To je ale velká chyba. Stejně tak je chybou myslet si, že nepotřebujete navštěvovat dentálního hygienistu, protože zvládnete péči o zuby sami. Skutečně víte, jak si správně čistit zuby?

Pokud ne, zaděláváte si na problém. Pravidelnou denní péčí o zuby a návštěvami u dentálního hygienisty můžete předejít závažným zdravotním problémům. Zubní kazy, zubní kámen, paradentóza, to je výčet těch nejčastějších obtíží, které vás mohou potkat. Přitom se jim dá snadno zabránit.

Mýty, které vám dentální hygienisté vyvrátí

Při první návštěvě dentální hygieny se seznámíte nejenom s tím, jak se zubní kazy tvoří a z jakého důvodu, ale také postup správné domácí péče o zuby. Odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno se shodují v tom, že mnozí klienti používají nesprávný zubní kartáček a ještě méně jich používá mezizubní kartáčky. Právě díky profesionální dentální hygieně se dozvíte například to, že byste měli používat kartáček s co nejměkčími štětinkami a také s co nejhustšími. Spoustu z nás si totiž stále myslí, že čím tvrdší kartáček použije, tím lépe, ale tak tomu rozhodně není.

Názorné ukázky jsou nejefektivnější

Důležitý je i správný výběr mezizubních kartáčků. Velikost, která je pro vás tou nejvhodnější, opět určí dentální hygienista při zběžné obhlídce vašich úst a zubů. Právě to je také součástí první návštěvy u dentálního hygienisty. Zeptá se vás nejenom na rodinnou anamnézu, ale zároveň vám vysvětlí, jak denně pečovat o chrup. Názorně vám ukáže, jak si zuby vyčistit nejenom klasickým kartáčkem, ale také tím mezizubním. Vysvětlí vám, jak používat takzvaný solo kartáček i proč je důležité pečovat o své zuby každý den.

Odstraňování zubního kamene

U většinu klientů se také při první návštěvě počítá s odstraňováním zubního plaku a kamene. Jsou lidé, kteří na zubní kámen extrémně trpí, a proto je občas po první návštěvě potřeba naplánovat ještě jednu návštěvu po několika týdnech, aby dentální hygienista odstranil všechen zubní kámen. Samotné odstraňování zubního kamene může být nepříjemnou, ale většinou ne bolestivou záležitostí.

Pokud má dentální hygienista v ordinaci rentgen, provede i podrobnější analýzu vašich zubů. Tak se dá zjistit, zdali náhodou netrpíte počátečním stadiem paradentózy.

Jak poznáme zánět dásní?

Péče o zuby je velmi důležitá rovněž z toho důvodu, že mnoho z nás trpí zánětem dásní, aniž bychom o tom věděli. Často ani nemusí bolet, přesto začínají dásně ustupovat. To je způsobeno právě nesprávnou zubní hygienou. Jak poznáte, že jsou vaše dásně v nepořádku? Především tak, že občas začnou při čištění zubů krvácet, protože je obecně známo, že zdravé dásně nikdy nekrvácí.

Správné návyky se musejí udržovat

Myslíte si, že jste v domácí péči o zuby již zběhlí a odborně prováděnou dentální hygienu nepotřebujete? Odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno doporučují i tak návštěvu absolvovat dvakrát do roka. Jednou za tři měsíce by měli docházet na dentální hygienu ti, kteří trpí nadměrnou tvorbou zubního kazu, ti, kdo trpí například cukrovkou, nebo lidé, kteří ještě neovládají správné používání mezizubních kartáčků. Navíc není dentální hygiena důležitá jen u dospělých, ale také u dětí. Právě u nich je zapotřebí vypěstovat základní návyky související se zubní hygienou už od útlého věku.

Kdy už vám pomůže jenom zubní lékař?

Dentální hygiena funguje jako prevence proti různým onemocněním, neřeší však akutní problémy, upozorňují specialisté z kliniky Dentální hygiena Brno. Pokud vás již zub nebo dáseň bolí, obraťte se na zubního lékaře, nikoliv na dentálního hygienistu. Jestliže ale naopak chcete například zuby vybělit nebo toužíte po jiném estetickém zákroku, navštivte dentálního hygienistu.

Investice, která se vyplatí

První návštěva dentální hygieny se cenově pohybuje od tisícikoruny výš, další návštěvy už z zpravidla bývají o něco levnější. Rozhodně se ale do pravidelných prohlídek vyplatí investovat peníze, stejně tak jako do kvalitních kartáčků. Nezapomínejte na to, že zuby máte jen jedny a jakmile se o ně přestanete starat, následné lékařské zákroky, jak tvrdí odborníci z kliniky Dentální hygiena Brno, vás vyjdou mnohem dráž.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena