- Komerční sdělení -aktuálně

Ergonomie kancelářských monitorů

Sledovat několik hodin svítící obrazovku počítače se může nemalou měrou podepsat na našem zdraví. Nepříjemné dopady však lze eliminovat vhodným uspořádáním našeho pracoviště a včasným zamyšlením nad některými důležitými parametry. Na co bychom neměli zapomenout?

Velikost monitoru

Zejména pokud vlastníte notebook, externí monitor je pro vás prakticky nutností. Laptopy ve velikostním rozpětí od 12 do 15 palců jsou sice velmi kompaktní a snadno přenositelné, avšak na dlouhodobou činnost nevhodné.

Problém vám budou dělat hlavně při tzv. multitaskingu. Více oken zkrátka vedle sebe pohodlně na malou obrazovku neumístíte. Jednotlivé prvky jsou navíc dostatečně velké a my neunavujeme tolik zrak.

Velikost, respektive úhlopříčka, se udává v palcích. Pro běžnou kancelářskou práci lze doporučit monitory ve velikosti 20–24 palců. Platí však, že čím větší monitor, tím z hlediska namáhání zraku lépe.

Rozlišení

Druhým zásadním parametrem, který ovlivní to, jak bude naše práce u PC pohodlná a zdravá, je i rozlišení.

Vyšší rozlišení znamená na kancelářském monitoru i jemnější obraz. Standardem by mělo být Full HD rozlišení, tedy 1920 x 1080 pixelů. To je odpovídající právě na monitory do 24 palců. S velikostí monitoru by mělo vzrůstat právě i rozlišení.

Ovšem pozor, neplatí absolutně, že čím větší rozlišení, tím lépe. V případě menšího monitoru s nadměrně velkým rozlišením může dojít paradoxně k tomu, že jednotlivé prvky jsou příliš malé.

Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence udává, kolik snímků je monitor schopen vykreslit během 1 sekundy. Vyšší obnovovací frekvence méně unavuje zrak. Naopak tu nižší totiž lidské oko vnímá jako nepříjemné problikávání obrazu.

Většinou se obnovovací frekvence pohybuje kolem 60-75 Hz, na vyšší hodnoty pak bývá dimenzována u herních monitorů. Obnovovací frekvence u nich může být až 200 Hz.

Matný displej

Matný displej disponuje speciální povrchovou úpravou, která eliminuje odlesky z okolního prostředí. Na práci to může být příjemnější, protože některé lesklé monitory na přímém slunci prakticky nejsou čitelné.

Je však potřeba počítat s tím, že co do kvality zobrazení, matné monitory se svým lesklým souputníkům nevyrovnají. Obvykle mají tyto monitory lepší barevné podání a výraznější kontrast.

Proč repasovaný kancelářský monitor

Sháníte LCD monitor do kanceláře a máte pocit, že zařízení, které vyhoví veškerým vašim požadavkům je příliš drahé?

Vybírejte mezi použitými kancelářskými monitory. Tzv. repasované LCD monitory pocházejí z předváděcích akcí, ukončených leasingů, případně byly vráceny v zákonné lhůtě. Patrné je na nich pouze drobné opotřebení způsobené používáním bez ohledu na funkčnost.

Technickým závadám se předchází testováním a případnou výměnou vadných komponent. Spotřebitel je i tak chráněn zárukou v délce 12 měsíců.

Znatelnou výhodou je nízká cena, řádově o desítky procent nižší. Jedná se přitom o modely z vyšší produktových řad výrobců, jejich životnost je tedy mnohem vyšší než u srovnatelně levných nových monitorů. Více na Eurotech.cz.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena