- Komerční sdělení -aktuálně

Lze řídit elektroskútr bez řidičáku?

Elektrické skútry získávají poslední dobou na popularitě a jejich nabídka se neustále rozrůstá. Jsou zárukou levné a ekologické dopravy a hodí se jak na cestu do práce, tak na delší výjezdy za hranice velkoměsta. Jak si ale vybrat ten správný elektrický skútr? A je možné brázdit ulice na elektroskútru bez řidičáku?

Stále více lidí uvažuje o koupi elektroskútru. Není divu, elektrické motorky jsou výhodné hned v několika ohledech. Nejenže se cena pohybuje okolo 5-8 Kč na 100 km, jedná se navíc o velmi tichá a skladná vozidla s nenáročnou údržbou. V neposlední řadě jsou také šetrné k přírodě a ovzduší.

Vybrat si ten správný skútr z tak široké nabídky však není vždy jednoduchý úkol. Existuje celá řada elektrických skútrů s různým výkonem a rychlostí.

Jaký je rozdíl mezi modely, ke kterým je řidičák na elektroskútr potřeba, a těmi, které ho nevyžadují?

Elektroskútr bez řidičáku

Elektroskútry bez potřeby řidičského oprávnění jsou na trhu opravdu snadno k dostání. Čím se odlišují od běžných skútrů, na které člověk bez papírů nesmí usednout? Základním omezením je trvalý výkon, který v případě těchto elektromotorek nesmí přesahovat hranici 250 W. Maximální chvilkový výkon by pak neměl jít nad 1000 W.

Dalším omezením je maximální rychlost, kterou vozidlo dokáže vyvinout. Skútr by neměl být rychlejší než 25 km/hod. Poslední podmínkou jsou cyklopedály, díky kterým je možné zařadit tyto méně výkonné elektroskútry mezi elektrokola, na které, jak je známo, řidičák není potřeba.

Maximální rychlost, výkon a přídavné pedály tak dle legislativy umožňují jezdit na skútru i těm, kteří za sebou ještě nemají zkoušky v autoškole. Zákon to umožňuje, jelikož se v principu jedná o obyčejné kolo se šlapkami, kterému motor pouze dopomáhá v jízdě.

Výhodou elektroskútrů bez řidičáku je také fakt, že není nutné vozidlo registrovat na úřadě. Vše se obejde bez jinak nezbytných záležitostí, jako je technický průkaz, registrační značka nebo povinné ručení.

Pro koho je elektrický skútr vhodný?

Elektroskútry jsou ideální na přepravu po městě, do školy či na nákupy. Jsou pohodlné, takže se s nimi dá velmi komfortně ujet vzdálenost dlouhá desítky kilometrů.

Zařídit si řidičák na elektroskútr se vám vyplatí, plánujete-li delší výjezdy a chcete si užívat silný a výkonný stroj, se kterým dorazíte na místo určení v co nejkratším čase. Počítejte tedy s tím, že při výkonu na 250 W a rychlosti vyšší než 25 km/hod budete řidičský průkaz vždy potřebovat.

Elektrickým moped bez řidičského oprávnění zase uvítají ti z vás, kteří z nejrůznějších důvodů nemají řidičský průkaz a potřebují se efektivně pohybovat po městě, ať už do práce, školy či na kávu s přáteli. Tyto méně výkonné stroje jsou vhodné třeba pro seniory, studenty či pohybově omezené osoby.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena