- Komerční sdělení -aktuálně

Proč používat pro firmu virtuální sídlo

Virtuální sídlo je vhodným řešením pro podnikání. Kdo ho může využít a jakým způsobem si ho zařídit?

Co je virtuální sídlo

Virtuální sídlo nebo virtuální kancelář je služba, která je určena pro podnikatele, ať už pro drobné živnostníky nebo pro společnosti. Využívat jej mohou malé i velké firmy. Souvisí se sídlem, přičemž sídlo jako takové je dle zákona definováno jako adresa zapsaná v obchodním rejstříku.

Pokud je sídlo pouze virtuální, jedná se o pronájem adresy, kterou si podnikatel zapisuje do obchodního rejstříku, ale bez toho, aby na dotyčné adrese fyzicky sídlil. Nejvýše jej může využít pro krátkodobý či příležitostný pronájem, například v rámci obchodního jednání.

Z pohledu legislativy je virtuální sídlo službou, která je zcela legální a zájemcům nehrozí žádní postih či penalizace.

Proč si pořídit virtuální sídlo v Praze či jinde

Většina podnikatelů si virtuální kancelář pořizuje především pro určitou prestiž a luxus. Takovéto sídlo se zpravidla umisťuje do Prahy či jiných velkých měst. Pro podnikatele je to hlavně otázkou image, zejména v případě, že spolupracují se zahraničními partnery, kteří českou metropoli znají.

Virtuální sídlo slouží i podnikatelům, kteří reálnou provozovnu prakticky nepotřebují. Pracují z domova, coworkingu, případně tráví čas na cestách a za klienty běžně jezdí. Kancelář tak pro ně představuje pouze zbytečné výdaje.

Podobně docení nízké výdaje začínající podnikatelé z různých oborů. Ti mohou investovat ušetřené peníze primárně do rozvoje svého podnikání.

Další cílovou skupinou této služby jsou ti, kteří nemohou nebo nechtějí mít sídlo podnikání přímo v bytě, ačkoli by to povaha činnosti umožňovala. Jde třeba o případy, kdy s tím majitel nemovitosti či družstvo nesouhlasí, případně mladým lidem nechtějí toto povolit u sebe doma rodiče.

Jak si virtuální sídlo firmy či fyzické osoby zařídit

Jedná se o specializovanou službu, která bývá konkrétní společností nabízena za určitý měsíční nebo roční poplatek. Řádově virtuální sídlo vychází na několik set korun za měsíc. Služba je proto finančně dostupná prakticky pro každého.

Principem podnikání v této sféře je to, že jelikož společnost nepotřebuje sídlo ve fyzickém slova smyslu, může proto na téže adrese sídlit i více firem.

Součástí virtuálního sídla bývají běžně i další služby, například přehled o přijaté korespondenci a její přeposílání na vybranou adresu, případně i možnost využití zasedací místnosti. Virtuální sídlo tak může v případě potřeby fyzickou kancelář i nahradit.

Je tak pouze zapotřebí vybranou firmu oslovit a dohodnout se na konkrétních podmínkách. Pokud vše proběhne korektně, v praxi se nejprve vydá souhlas s umístěním sídla, poté bude služba zajištěna smluvně. Na dané adrese je potřeba sídlo řádně označit. Celý proces se završí podáním návrhu na zápis změny do obchodního rejstříku.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena