- Komerční sdělení -aktuálně

Rusko obvinilo Německo, že si otravu Navalného vymyslelo

Ruské zastoupení u mezinárodní Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se sídlem v Haagu v pondělí obvinilo Německo, že si údajnou otravu ruského opozičního politika Alexeje Navalného novičokom vymyslelo. Berlín ruské obvinění odmítl.

Případ otravy kritika Kremlu Navalného Rusko popsalo jako „lživý příběh“, který vypustilo do světa Německo jako součást „masové dezinformační kampaně“, uvádí se v prohlášení, které ruská delegace zveřejnila na úvod pondělního zasedání OPCW, píše agentura DPA.

Navalnyj (44) zkolaboval a upadl do kómatu 20. srpna na palubě letadla z Tomska do Moskvy. Piloti urgentně přistáli v sibiřském městě Omsk, kde Navalného hospitalizován na jednotce intenzivní péče toxikologického oddělení.

O dva dny – 22. srpna – povolily lékaři jeho převoz speciálním letadlem do Německa, kde se léčil v berlínské klinice Charité. Z nemocnice byl propuštěn 23. září.

Experti v Německu dospěli k závěru, že Navalného otrávili nervově látkou ze skupiny novičok, vyvinutou původně za dob Sovětského svazu. Tyto závěry německých expertů potvrdili i laboratoře ve Švédsku a Francii.

Navalnyj prohlásil, že je přesvědčen, že jeho otravu schválil ruský prezident Vladimir Putin. Kreml rázně popírá jakoukoliv spoluúčast a obviňuje Německo, že odmítá spolupracovat na vyšetření případu. Ruská delegace OPCW viní Německo, že případ využívá na „vyvíjení politického a sankčního tlaku na Ruskou federaci“.

Německá delegace ve zvláštním prohlášení uvedla, že novičok byl vůči Navalného v Rusku použit způsobem, který „ohrožuje integritu CWC (Úmluvy o chemických zbraních) a naši společnou bezpečnost“.

„Německo je rozhodně přesvědčeno, že chemické zbraně nemají v 21. století žádné místo,“ tvrdí německé zastoupení při OPCW.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena