- Komerční sdělení -aktuálně

Sporný návrh francouzského zákona o bezpečnosti revidovány

Poslanci z vládnoucí strany Republika v pohybu (LREM) prezidenta Emmanuela Macron v pondělí oznámili, že navrhnou „úplné přepracování“ ustanovení sporného návrhu zákona, které měly omezit právo filmovat nebo fotografovat službukonajících policistů.

Oznámili to po tom, jak čtyř francouzských policistů obvinili tamní úřady v souvislosti s fyzickým útokem na hudebního producenta tmavé pleti Michela Zeclera.

Podle agentury Reuters navrhují poslanci předložit novou verzi článku 24 – nejrozporuplnějším části navrhovaného zákona, jehož cílem je podle navrhovatelů poskytnout lepší ochranu francouzským policistům, stanovit pravidla používání policejních dronů a omezit prodej těch druhů zábavní pyrotechniky, kterou demonstranti často používají proti policistům.

„Uznáváme, že existují pochybnosti, protože podle některých je ohroženo právo na informace. Návrh zákona však mnozí nepochopili a mezi novináři, obyvateli Francie ale iv našich řadách tak vznikaly pochybnosti. Proto je potřeba si to ujasnit,“ řekl šéf poslaneckého klubu LREM Christophe Castanera.

Zastánci navrhovaného zákona, který předložila vládnoucí strana LREM, tvrdí, že policisté a jejich rodiny potřebují ochranu před obtěžováním a zastrašováním.

Poukazují přitom na případy, kdy se v rámci kampaní na sociálních sítích odhalují osobní údaje zasahujících policistů či dokonce jejich příbuzných.

Naopak kritici předlohy zmíněného zákona varují, že navrhovaná opatření mohou ohrozit svobodu tisku, právo veřejnosti na informace a podkopat úsilí zaměřené na potlačení nepřiměřeného policejního násilí.

Článek 24 návrhu zmiňovaného zákona předpokládá roční vězení a pokutu 45 000 eur za zveřejnění snímků s tvářemi policistů.

Ve Francii se v sobotu v souvislosti s návrhem konaly protesty, kterých se zúčastnilo přibližně 133 000 lidí, přičemž 46 000 z nich protestovalo v Paříži, uvedla agentura Reuters.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena