- Komerční sdělení -aktuálně

V Minsku protestovali proti Lukašenkovi stovky seniorů

Stovky důchodců protestovali v pondělí v běloruském hlavním městě Minsk proti tamnímu autoritářskému vůdci Alexandrovi Lukašenkovi.

Informovala o tom agentura AP.

Protestující nesli červené a bílé deštníky a zástavy, které se staly symbolem protestů. Na jednom z transparentů bylo napsáno „Staré mámy a dědové budou kráčet až k vítězství“. Demonstranti požadovali, aby Lukašenko odstoupil z funkce hlavy státu.

Účastníků protestního pochodu však zastavili policejní kordony a následně se rozdělili na menší skupinky, které se vybrali různými směry.

Podle lidskoprávní organizace Viasna bylo v pondělí zadrženo nejméně devět lidí. Jak ukázaly záběry a videa zveřejněny na sociálních sítích, bezpečnostní síly obklíčili skupiny seniorů a zabránili jim v pokračování protestu.

Masové demonstrace proti Lukašenkovu spornému znovuzvolení v srpnových prezidentských volbách trvají již více než tři měsíce – na největších z nich se zúčastnilo až 200 000 osob.

Podle opozice byly prezidentské volby z 9. srpna zfalšované a jejich skutečnou vítězkou je Sviatlana Cichanovská, která po volbách opustila Bělorusko a uchýlila se do Litvy.

Místní pořádkové síly vůči převážně klidně protestujícím zasahují často násilnými způsoby – použitím granátů, slzného plynu či obušků s cílem rozehnat dav.

Podle lidskoprávních organizací byly od vypuknutí protestů zadrženy tisíce lidí a mnozí utrpěli ze strany bezpečnostních složek v důsledku brutálních bitev závažné zranění.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena