- Komerční sdělení -aktuálně

Jak začít s bitcoinem: 5 věcí, které potřebujete vědět

Začínající uživatel, který plánuje transakce s bitcoiny, potřebuje vědět některé nejdůležitější informace zejména ohledně toho, kde měnu nakoupit a kam ji uložit. Nejdůležitější základy prozradí náš stručný průvodce.

Objem investice

Na úvod je vhodné si rozvážit objem investic. Začít je možné i v malém měřítku. Pro koupi bitcoinů nepotřebujete vyšší hotovost v řádu stovek tisíc korun.

Pro začínajícího nakupujícího je doporučeno držet se „při zemi“ a investovat řádově stovky korun, nejvýše tisíce. Dle aktuálního kurzu (prosinec 2022) má 1 bitcoin hodnotu konkrétně 383 679,86 Kč.

Nákup nebo těžba

Dalším podstatným bodem je rozhodnutí o tom, zda bitcoiny těžit nebo jednodušeji koupit. Těžba je pro potenciální zájemce zpravidla atraktivnějším způsobem, nicméně je v současné době už poměrně finančně náročná a potřebujete vhodné technické zázemí. Běžnému uživateli je tak dostupnější nákup již vytěžené měny.

Nákup bitcoinu

Pro laika lze doporučit především zakoupení digitální měny ve směnárně. Tento způsob je spolehlivý a bezpečný. Stejně tak můžete využít speciální bitcoinové bankomaty, tzv. bitcoinmaty. Podstatně rizikovější je pak nákup formou přímou, kdy pošlete prodejci hotovost výměnou za bitcoiny.

Uložení bitcoinu

Druhým podstatným faktorem je výběr úložiště pro kryptoměnu, tzv. peněženky. V tomto případě záleží hlavně na předpokládaném účelu využití.

Tedy zda plánujete zakoupené bitcoiny držet spíše krátkodobě a zařadíte se k běžným uživatelům. Pro tento účel lze doporučit i softwarovou peněženku. K dlouhodobému přechovávání měny je naopak využitelná vhodněji spíše peněženka hardwarová.

Kryptoměny a daně

Začínající obchodník by si měl uvědomit i to, že kryptoměna má své nutné formální náležitosti z hlediska daní. Fyzické osoby jsou povinny danit zisk ze směny za fiat měnu, ale i zisk ze směny dvou kryptoměn.

Základní sazby daně činí standardních 15 % ze zisku, tedy z rozdílu pořizovací a prodejní hodnoty. Po převýšení 48násobku průměrné mzdy za rok se sazba daně zvyšuje na hodnotu 23 %.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena