- Komerční sdělení -aktuálně

Sociální partneři nejsou spokojeni s tím, jak vláda řeší zdražování energií

Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS) kritizuje, že vláda nemyslí na to, že i obcím se tak zvýší výdaje, odborářům se nelíbí, že opatření nepředstavuje stát, ale na stůl je položili sociální partneři, a zaměstnavatelům zase překážejí nízké kompenzace z Envirofondu.

„My jsme požadovali, aby se vláda zajímala io samosprávy,“ řekl po jednání tripartity místopředseda ZMOS Radomír Brtáň. Narážel tak na zvýšené výdaje samospráv v souvislosti s dražšími energiemi zejména pro energeticky velmi náročné veřejné osvětlení, ale také pro tramvajové či trolejbusové vedení ve městech, ve kterých fungují.

Viceprezidentka Konfederace odborových svazů (KOZ) SR Monika Uhlerová zase kritizuje, že zatímco ve více než 20 zemích Evropské unie už fungují nějaká opatření ke zmírnění dopadu zdražování energií nebo se aktuálně zavádějí, na Slovensku se k tomu teprve otevírá diskuse. Rovněž se odborářům nelíbí, že na stůl dali návrhy opatření sociální partneři, a nikoli vláda. Podle jejích slov si představitelé státu návrhy odborářů a zaměstnavatelů vyslechli a vyjádřili se k nim, zda se dají či nedají uskutečnit.

Prezident Republikové unie zaměstnavatelů (RUZ) Miroslav Királvarga po jednání poukázal na možné řešení problémů firem, kterým je zvýšení kompenzace pro průmyslové podniky z Envirofondu. „Pro srovnání, evropská legislativa říká, že taková kompenzace může být až do výše 75 %, na Slovensku to legislativa umožňuje do výše 7,5 %,“ ilustroval Királvarga. Kompenzace v letošním roce by podle jeho slov měla být na úrovni dvou procent. Na jednání však od státu dostali odpověď, že vyšší kompenzace už letos dosáhnout nelze, protože vyžaduje to změnu zákonů.

Generální sekretář Asociace průmyslových svazů a dopravy Andrej Lasz řekl, že s větší kompenzací z Envirofondu se nepočítá ani příští rok. Poznamenal, že jediné reálné stanovisko od státu dostali sociální partneři k tarifu za provozování systému (TPS), který už od nového roku zřejmě nebude stejný pro všechny, ale velcí odběratelé elektrické energie by měli platit nižší sazbu, jelikož se tarif odstupňuje podle spotřeby. „K žádnému jinému řešení jsme nedostali stanovisko,“ dodal Lasz.

Viceprezident Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení (AZZZ) SR Rastislav Machunka podotkl, že problém zvyšování cen energií je třeba řešit ve dvou fázích. První je řešení současného roku, protože právě teď se uskutečňuje zasmluvňování dodávek energií na další období a některým energie zdraží již nyní. Rovněž je podle něj důležité předestřít klíčová řešení pro příští rok. „Odcházím však s pocitem, že ministerstvo hospodářství má zájem, což je pozitivní krok, a myslím, že se posuneme nějakým způsobem dopředu,“ uzavřel Machunka.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -spot_img

Redakce doporučuje

Žena

spot_img