- Komerční sdělení -aktuálně

Výměna bojleru za nový – co je potřeba a jak si s tím poradit?

Starý bojler je spíše k vzteku než k užitku a plánujete pořízení nového? Co je potřeba vědět, na co se soustředit a co si propočítat? Máte ideální příležitost ušetřit nějakou tu korunu, které se rozhodně bude v rodinném rozpočtu hodit!

Objem bojleru

Zjistili jste, že vám bojler – Dražice (kupříkladu) zcela kapacitně nestačí? Průměrná spotřeba člověka je 50 – 60 litrů na den. Pokud jste tedy měli pro 3člennou domácnost bojler o objemu 150 litrů, bude jeho kapacita dost na hraně. Pro posledního člena domácnosti, který se půjde večer umýt, už moc teplé vody nezbyde. V ideálním případě byste tedy měli pro 4člennou domácnost pořídit bojler o kapacitě 180 l. Pokud vás tedy čeká výměna bojleru, přepočítejte si jeho objem, aby byl optimální pro celou rodinu.

Energetické třídy

Energetické třídy mají i u bojlerů stejný význam jako u ostatních elektrických spotřebičů. Pro bojlery existuje škála energetické třídy od A do G. Čím vyšší energetická třída, tím je i nižší spotřeba elektrické energie.

Bojler energetické třídy A

Pokud byste chtěli mít dostatek teplé vody o teplotě 70 °C a měli jste bojler energetické třídy A o objemu 180 l (pro tříčlennou domácnost), bude vás stát ohřev vody v současné době zhruba 1500 Kč/měsíc. To je zhruba o 400 Kč více než tomu bylo v roce 2022. Cena je však zastropována zhruba na 1600 Kč/měsíc.

Bojler energetické třídy C

V případě, že máte (nebo byste pořídili) bojler energetické třídy C, opět pro 3člennou domácnost a chtěli byste rovněž ohřívat vodu na 70 °C, bude vás to stát měsíčně kolem 2600 Kč. Jedná se skoro o 1000 Kč více, než v případě, že byste pořídili bojler energetické třídy A.

Vyplatí se tedy investovat do vyšší energetické třídy, protože se vám to z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí.

Na co dát pozor?

  • Umístění na zeď: pokud kupujete bojler o vyšším objemu, než měl bojler stávající, přesvědčte se, že jej stěna udrží.
  • Úchyty a usazení: zkontrolujte původní ukotvení bojleru, zda již není zastaralé, opotřebované nebo poničené.
  • Pokud si pořizujete bojler zcela nově, myslete na to, aby byl umístěn co nejblíže místu, odkud budete vodu čerpat.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena